Nafile Yazılar

Burada okuyacağınız yazıları ilk defa 2013 yılında yayınlamıştım. O sene bütün yaz ve sonbahar vaktimin önemli bir kısmını bu yazılar almıştı. Bilenler bilir, 2013 yılı Anadolu Üniversitesinde rektörlük seçimlerinin yapıldığı yıldı. Adaylardan biri de bendim. Aşağıda linklerini gördüğünüz yazılar bu yüzden yazıldı. Öğretim üyesi arkadaşlarıma düşüncelerimi derli toplu anlatmanın ve kişiliğim hakkında bir fikir edinmelerinin en uygun yolunun yazmak olduğu görüşündeydim. Ayrıca yazarak kendimi ifade etmenin bir görev olduğunu düşünüyordum. Atanmaki rolü tartışılsa da üniversitede yapılan bir seçim belediye ya da muhtarlık seçimlerinden farklı olmalıydı. Bir öğretim üyesi için “yazmak” düşüncelerini açıklamanın vazgeçilmez yollarından biri değil midir? Atamalarımızda ve yükseltmelerimizde bizden hep yazmamız istenmiyor mu? Bir seçim sürecinde sözlü iletişimin rolünü küçümsüyor değilim elbette. Ama üniversitede yapılan bir seçimde yazı olmazsa olmaz. Üniversite yazının yurdudur. Rektör adaylarının seçim faaliyetlerinde yazı önemsiz ya da ikincil bir araç olarak görülüyorsa orada ciddi bir sorun var demektir. İşte bütün bu düşüncelerin etkisiyle, aday olunca ilk işim yazılarımı yayınlayacağım bir web sitesi açmak oldu.

“Peki yazdıklarınız işe yaradı mı hocam?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hem yaradı hem yaramadı.

Sözünü ettiğim yazıları topladığım bölümün adının “Nafile Yazılar” olması bir işe yaramadığının itirafı zaten! Biliyorsunuz Türkçede “nafile” sözcüğü boş, faydasız, işe yaramaz gibi anlamlara gelir. Sonuçta bizimki de nafile bir çaba oldu. Seçim süreci boyunca pek çok arkadaşım “hocam, güzel yazıyorsunuz ama burası Türkiye! Bu işler yazmakla olmaz” diyerek samimi bir şekilde beni uyardılar. Haklıydılar bir bakıma!

“Nafile” sözcüğünün pek fazla hatırlanmayan bir anlamı daha vardır. Mecbur olmadığınız halde yaptığınız her türlü hayırlı iş ve davranış anlamına da gelir bu sözcük. Yazılarımın böyle bir anlamı ve etkisi de olmuştur umarım.

CAMBRIDGE’İN VEZİRLERİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN KENDİSİ BÜYÜK BİR PROJEDİR

YUNUS EMRE KAMPÜSÜNDE NELER YAPABİLİRİZ?

YENİGÜN GAZETESİ’NİN RÖPORTAJI

VERITAS

ÜNİVERSİTE VE MÜZİK

SÜPER ANNE, SÜPER EŞ, SÜPER KREŞ!

SONUNDA OLDU: KÜBA’DAN DA İZLENDİK!

SEZAR’IN HAKKINI SEZAR’A

ŞEHİR VE ÜNİVERSİTE

ŞEHİR MEYDANI VE ÜNİVERSİTE

REKTÖR ADAYLARINA UYGUNSUZ TEKLİFLER!

REKLÂM ALMAYA BAŞLADIK!

Değişim Zamanı

MESSİ NEYİ TEMSİL EDİYOR?

MESSİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NE GELSE YAHUT BİR ÜNİVERSİTE NASIL KAYBEDER!

KAMPÜSLERİMİZDE YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

+10

GELECEĞİMİZ ANADOLU

ESKİŞEHİR’İN KALESİ, HOCASI VE SÜPER KAHRAMANI

EĞİTİM ŞART!

DO YOU SPEAK ENGLISH?

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN HAZİNELERİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINEVİ KURULMALIDIR

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR

“HERKESİN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN MALINDA, PARASINDA GÖZÜ VAR!”

AÇIKÖĞRETİMDE KAÇ ÖĞRENCİMİZ VAR?

“SENDEN BİR ŞEY OLMAZ”

AMFİDE NİKAH